Chroń swojego zwierzaka przed kleszczami! O skutkach zachorowania na babeszjozę i o chorobie

 

image.png

https://zwierzaki.pl/wp-content/webp-express/webp-images/uploads/2021/01/kleszcz-u-psa.jpg.webp

PROFILATYKA

Lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego najpierw opiszemy jak uchronić naszego pupila przed nieprzyjemnościami związanymi z babeszjozą. Pierwotniak, który powoduje tę chorobę jest przenoszony przez kleszcze, dlatego profilaktyka opiera się na konsekwentnie regularnej ochronie przeciwkleszczowej - w formie kropel spot-on, obroży lub specjalnych tabletek. Należy zachować szczególną ostrożność wczesną wiosną i późną jesienią. Po spacerach z pupilem zalecamy obejrzeć całe ciało czworonoga. Wilgotny klimat sprzyja aktywności ektopasożytom, to właśnie wtedy kleszcze szczególnie czyhają na swoje ofiary.

 

SPOSÓB ZAKAŻENIA

Babeszjoza (inaczej piroplazmoza) jest wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia (w Polsce najczęściej Babesia canis). Kleszcz przyczepia się i "wwierca " w skórę naszego pupila swoim aparatem gębowym. Pobiera krew a jednocześnie wpuszcza ślinę wraz z pierwotniakiem do krwioobiegu żywiciela. Babeszje pare dni żyją w krwinkach czerwonych powodując ich rozpad. Doprowadza to do anemii naszego czworonoga. Ponadto w krwioobiegu żyją, rozmnażają się i wydzielają do krwi toksyny, które uszkadzają narządy organizmu naszego pupila- przede wszystkim wątrobę i nerki.

 

OBJAWY ZAKAŻENIA

Zwierzęta zakażone babeszjozą mogą wykazywać szereg różnych objawów klinicznych, począwszy od apatii,osłabienia, podwyższonej temperatury po przyspieszoną akcję serca i oddech. Nie możemy lekceważyć braku chęci naszego zwierzaka na spacer ani zabawę, nadmiernej senności i osowiałości. Powiększona śledziona, węzły chłonne oraz żółte zabarwienie skóry, dziąseł i gałek oczu- również te obajwy powinny być dla nas niepokojące. Należy zwrócić szczególną uwagę na kolor moczu- jeśli przybiera ciemniejszą, charakterystyczną brunatną barwę, natychmiast należy zwrócić się do lekarza weterynarii.

 

LECZENIE

W leczeniu babeszjozy stosuje się różne leki, z różnym powodzeniem. Podaje się leki przeciw pierwotniakom, antybiotyki i sterydy. W skrajnych przypadkach przeprowadza się transfuzję krwi w celu stabilizacji poziomu krwinek czerwonych.

 

PODSUMOWUJĄC

Eliminacja pierwotniaka z organizmu pupila jest trudna i nie zawsze kończy się powodzeniem. Choroba często prowadzi do skrajnego wycieńczenia organizmu a nawet do śmierci dlatego warto dbać o regularną ochronę przeciwkleszczową naszego czworonożnego przyjaciela i uchronić go przed nieprzyjemnościami związanymi z ciężkim przebiegiem choroby.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 8:00 - 19:30
Sobota 8:00 - 13:30
Niedziela i Święta 18:00 - 19:30

 

Social media

U nas zapłacisz kartą