Psie trucizny- czego nie powinien jeść Twój pies?

Ciężko jest się oprzeć wielkim oczom oraz merdającemu ogonkowi naszego pupila. Czy mała nagroda ze stołu w postaci kości z udka z obiadu naprawdę może zaszkodzić naszemu psu? Czy jedzenie, które nam nie szkodzi, nie zaszkodzi również naszemu czworonożnemu przyjacielowi? Dlaczego wizerunek bajkowego Reksia z kością wprowadza nas w błąd? Faktem jest, że wiele ludzkich produktów nigdy nie powinno trafić do pyska Twojego psa. Otóż te mogą zawierać w sobie substancje, które mogą powodować niepożądane skutki uboczne. Chcielibyśmy sprostować pewne mity żywieniowe i wymienić produkty, które szkodzą naszym zwierzakom.

Czekolada

IMG_0755.PNG

Większość ludzi wie, że czekolada szkodzi psom. Sprecyzujmy- teobromina zawarta we wszystkich rodzajach czekolady (nawet w białej) jest głównym czynnikiem powodującym przykre dolegliwości. Najgroźniejszą wersją tej słodkości jest gorzka i deserowa. Czekolada może wywołać u naszego pupila wymioty, biegunkę a w skrajnych przypadkach drgawki, kołatania serca a nawet śmierć.

Nabiał

IMG_0757.PNGW gorące dni zamiast częstować swojego psa Big Milkiem, nalej mu zimną wodę do miski. Być może Burek na początku nie będzie przeszczęśliwy lecz odwdzięczy się brakiem nieprzyjemnych problemów związanych ze spożyciem nabiału. Produkty mleczne mogą powodować wymioty i inne dolegliwości układu trawiennego. W przypadku alergii może dojść do pojawienia się wysypki.

 

Winogrona i rodzynki

IMG_0756.PNG

Winogrona w każdej postaci są absolutnie zabronione dla psa. Dotychczas nie stwierdzono jeszcze jaka dokładnie substancja powoduje tragiczne dolegliwości. Nieleczone zatrucie może prowadzić do ostrej niewydolności nerek a w konsekwencji zatrzymania moczu i śmierci.

 Awokado

 

IMG_0763.PNGZaliczana do produktów o bogatej gamie składników odżywczych o wysokiej zawartości antyoksydantów i niesyconych kwasów tłuszczowych omega-9, -6, -3. Niestety naszym czworonożnym podopiecznym nie służą tak jak nam, a nawet szkodzą przez zawartość grzybobójczej toksyny- persiny. O ile niskie stężenie persiny w dojrzałej miazdze owocu awokado jest ogólnie uważane za nieszkodliwe dla ludzi to u psów może powodować wymioty i biegunkę. Ponadto pestki awokado  (oraz innych owoców!) mogą utknąć w jelitach lub w       żołądku a niedrożność może być śmiertelna.

 

Alkohol

IMG_0759.PNG

Alkohol ma taki sam wpływ na ludzką jak i na psią wątrobe, lecz mniejsze ilości powodują grożniejsze skutki niż u nas. Małe ilości piwa czy wina wypite przez naszego pupila mogą spowodować takie objawy jak zaburzenia koordynacji, wymioty, problemy z oddychaniem a nawet śmierć.

 

Cebula i czosnek

IMG_0760.PNG

Trzymaj je z dala od psa. Zabijają one czerwone krwinki powodując anemię. Zatrucie może spowodować osłabienie, wymioty i problemy z oddychaniem.

 

 

Kawa, herbata i inne napoje z kofeiną

IMG_0762.PNG

Jeśli chcesz aby Twój pies był żwawszy to wyjdź z nim na spacer. Trzymaj psa daleko od kawy, herbaty, coli i napojów energetycznych. Te zawierają kofeinę, która jest śmiertelna dla Twojego pupila.

 

 Surowe jajka, mięso i ryby

 

IMG_0765.PNGTutaj jest tak samo jak u ludzi - spożycie jajek może powodować zatrucie pokarmowe takimi bakteriami jak salmonella lub E. coli. Surowe mięso, ryby mogą zawierać pasożyty dlatego aby je zabić wskazane jest podawanie zwierzakom tylko produkty w pełni ugotowane. Do pierwszych objawów zatrucia surową żywnością możemy zaliczyć wymioty, podwyższoną temperaturę oraz powiększone węzły chłonne.

 

Słodkie przekąski oraz napoje

IMG_0764.PNG

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru u psów powoduje nadwagę i często jest przyczyną problemów z uzębieniem naszych podopiecznych. Często prowadzi to do cukrzycy.

 

 

Resztki tłuszczu i kości

 

IMG_0766.PNG

Kości daje się psom tylko w bajkach! Niestety częsty wizerunek psa zagryzającego kość ukształtował w społeczeństwie błędne przekonanie, że kość jest dla czworonoga tak zdrową przekąską jak dla nas marchewka. Otóż nie, spożywanie resztek tłuszczu z mięsa może powodować zapalnie trzustki a kości mogą pękać, blokować i kaleczyć układ pokarmowy naszego pupila.

 

 


 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 8:00 - 19:30
Sobota 8:00 - 13:30
Niedziela i Święta 18:00 - 19:30

 

Social media

U nas zapłacisz kartą